כלכלת ספורט

אחד התחומים החמים ביותר בעולם הספורט, המקצועי והחובבני, הוא כלכלת ספורט. מדובר על תחום משמעותי מאחר ויש לו השפעה גדולה על האופן בו ספורטאים מקצועיים וכל מי שעוסק בכך להנאתו, יכול התאמן ולהתחרות בצורה נכונה, יסודית, רצינית וברמות הגבוהות ביותר.

בעולם הספורט המקצועי, במובנים מסוימים הרבה יותר פשוט וליישם כלכלת ספורט מאחר והקבוצות או הספורטאים נהנים ממימון דרך מפרסמים, נותני חסויות, בעלים, מכירת כרטיסים, מוצרים וכדומה. קבוצות או ספורטאים שיש להם כסף יכולים להשתמש בכל האמצעים הרלוונטיים על מנת להצליח. מי שיש להם פחות, יתקשו בכך באופן טבעי.

בעולם הספורט החובבני זה הרבה יותר מורכב וקשה. למשל, אם ניקח לדוגמא גברים או נשים שרצים ריצות ארוכות, גם הם צריכים להתנהל בכלכלת ספורט ולדעת כיצד לעשות זאת בצורה נכונה, על מנת שיוכלו להתאמן ולהתחרות בהתאם ליכולות ולציפיות שלהם. זה אומר שעליהם להקצות סכום כסף מסוים לכל דבר שקשור לפעילות באופן ישיר או נלווה. להבדיל מספורטאים מקצועיים, זה יבוא מהכיס שלהם על חשבון דברים אחרים.

 

מה כוללת כלכלת ספורט?

כשאנחנו בוחנים כלכלת ספורט עבור ספורטאים חובבים, עלינו להתייחס לכמה קבוצות של קטגוריות:

ביגוד והנעלה – ישנם ענפי ספורט שדורשים ביגוד והנעלה מותאמים, למשל נעלי ריצה או חולצות ומכנסיים מתאימות.

שעונים ואביזרים מותאמים – זה לא חובה, אך אם נניח אנחנו רצים ריצות ארוכות ורוצים להתאמן כמו שצריך אז עלינו לרכוש שעון יד מתאים לכך. מלבד שעון יד, אפשר להוסיף אביזרים נוספים, כמו למשל רצועת דופק, מגנים, פנסים, וכן תוספי מזון מתאימים.

רפואת ספורט – ספורטאים חובבנים צריכים לקחת בחשבון שחלק משמעותי מכלכלת ספורט מתייחסת גם לטיפולים שונים. למשל, פיזיותרפיה ספורט. מי שרץ ריצות ארוכות לדוגמא, עלול למצוא את עצמו מתמודד עם פציעות שונות במהלך הזמן. לשם כך הוא יצטרך לפנות לרופאים מומחים וכן לשיקום אצל פיזיותרפיסט מתאים.

פיזיותרפיה ספורט היא חלק בלתי נפרד מכלכלת ספורט מאחר ולא תמיד אפשר להיעזר באנשי מקצוע מותאמים דרך קופות חולים באופן מסובסד, ולכן יש להקצות לכך תקציב מתאים. בהיעדר איש מקצוע, אזי שהיכולת לטפל בגוף, להשתקם ולחזור לתפקוד מלא בריצה תהיה מוגבלת.

דברים נלווים מסביב – כאן הכוונה בעיקר למי שמתחרה בתחרויות שונות, בארץ ובעולם, אז הוא צריך להקצות כסף לנסיעות, טיסות, בתי מלון, ארוחות וכדומה. בקטגוריה זו אפשר גם להוסיף גם מאמן אישי, תזונאית ועוד.

 

למה חשוב להקפיד על כלכלת ספורט

בכל דבר בחיים, אנחנו צריכים לעבוד עם תקציב מסודר ולדעת כמה אנחנו מכניסים וכמה אנחנו יכולים להוציא. גם בספורט, מקצועי או חובבני, עלינו לדעת מה עומד לרשותנו ומה אנחנו יכולים לעשות עם התקציב שיש לנו, בשביל שבסופו של דבר נשתמש בו בצורה חכמה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp